تفاوت دوربین های فول فریم و کراپ دار

دوربین های DSLR  در دو فرمت فول فریم ((FX  و کراپ یا هاف فریم ((DX یا APS-C  عرضه می شوند. این تقسیم‌بندی بر اساس ابعاد حسگر(سنسور) صورت گرفته است. حسگرهای فول فریم دارای همان ابعاد فیلم‌های 35 میلی‌متری هستند (یعنی 24*36) در حالی که حسگرهای کراپ در ابعاد کوچک‌تری(حدود 15*24) تولید می‌شوند.

 

هر یک از سازندگان دوربین های دیجیتال از ضریب خاصی برای سایز سنسور کراپ دوربین هایشان استفاده می کنند. این ضریب برای دوربین‌های نیکون 1.5 است برای دوربین‌های کانن، 1.6 است.

http://majidnasiri.ir/uploads/uploadcenter/c519980f661d0773d8195ebcc7692710.jpg

نکته : اندازه‌ی سنسور ربطی به تعداد مگاپیکسل‌ها ندارد. برای مثال رزولوشن 24 مگاپیکسلِ دوربین فول‌ فریم با دوربین کراپ دار تفاوتی ندارد.

 

زاویه یا میدان دید :

اگر از یک لنز یکسان در دوربین های فول فریم و کراپ دار استفاده کنیم  چون دوربین فول فریم دارای سنسور بزرگتری است زاویه باز تری را تحت پوشش قرار می دهد. ولی دوربین کراپ دار زاویه محدودتری نسبت به فول فریم را پوشش می دهد . بطور مثال می توانید این آزمایش را با دوربین D810  که فول فریم است با یک دوربین کراپ دار مانند D7100  با یک لنز یکسان مانند 24-70  انجام دهید.

فاصله کانونی

اگر شما یک لنز 50 میلی متر را بر روی دوربین فول فریم بگذارید و عکاسی کنید همان فاصله کانونی 50 میلی متر را خواهید داشت اما اگر این لنز را بر روی یک دوربین کراپ دار بگذارید عکسی که شما خواهید دید مشابه  زاویه دید عکسی است که با لنز 75 میلی متر بر روی دوربین فول فریم  گرفته اید . دلیل این امر این است که چون سنسور کراپ دار شما دارای ضریب 1.5 است و از سنسور فول فریم کوچکتر است لذا این ضریب روی زاویه دید و در نهایت فاصله کانونی شما تاثیر می گذارد. در واقع این ضریب ضرب در فاصله کانونی یعنی 50 می شود.

 

 

از تفاوت های  دیگر این دو نوع دوربین می توان به عملکرد در نور کم اشاره کرد که دوربین  فول فریم در نور کم کیفیت بهتری دارد. دلیل این امر این است که فتوسایت‌های سنسور دوربین‌های فول فریم بزر‌گ‌تر هستند، و به همین دلیل فوتون‌های بیشتری روی فتوسایت‌ها قرار می‌گیرند و داده‌های بیشتری برای کار فراهم می‌کنند.